insys

Wiadomości lista wiadomości »

12 listopada 2014

Ninateka.pl serwisem www bez granic.

Z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, w czwartek, 6 listopada w warszawskiej Hali Arena Ursynów odbyła się XIX Wielka Gala Integracji. Podczas Gali zostały wręczone Medale Przyjaciela Integracji. Serwis Narodowego Instytutu Audiowizualnego Ninateka będący skarbnicą materiałów audiowizualnych związanych z polską kulturą, został nagrodzony tytułem „Serwisu www bez granic”.

Dostępna strona www to taka, na której odnajdzie się niewidomy korzystający z programu czytającego, osoba niedowidząca używająca programu powiększającego, czy też osoba starsza z mniejszymi umiejętnościami cyfrowymi – tak opisuje funkcje dostępności Przewodniczący Rady Fundacji Widzialni Artur Marcinkowski. Fundacja przeprowadza audyty dostępności stron internetowych, które pomagają w tworzeniu przestrzeni internetowej przystępnej dla osób niepełnosprawnych. Właśnie przez taki audyt przeszła Ninateka. Polegał on na przetestowaniu każdego elementu strony pod względem budowy struktury informacyjnej, zastosowania odpowiednich kontrastów i przetestowaniu szybkości odczytu zawartych w nim treści przez urządzenia czytające.

 


Dbając o równy dostęp do kultury, coraz więcej materiałów obecnych w Ninatece wzbogacanych jest o transkrypcje, audiodeskrypcje i tłumaczenia migowe. Odtwarzając materiał z audiodeskrypcją usłyszeć można lektora, który kompleksowo i na bieżąco opowiada warstwę wizualną filmu. Jest to format niespotykany wcześniej w Polskim internecie, wykorzystywany najczęściej przy spektaklach teatralnych  – tłumaczy Magda Bocheńska, specjalistka ds. udostępnienia NInA.

Narodowy Instytut Audowizualny we współpracy z Insys stworzył jedyny tego typu serwis w Polsce. W Ninatece można znaleźć unikalną kolekcję filmów, wywiadów i utworów muzycznych, ściśle związanych z polską kulturą. Redakcja serwisu przykłada ogromną wagę do kwestii dostępności zawartych w nim treści.

© copyright 2014 insys